22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi!

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Dzień Ziemi, to Międzynarodowe ekologiczne święto naszej planety Ziemi. Wydarzenie to obchodzone jest już od 50 lat w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. 

Tegoroczna edycja Dnia Ziemi poświęcona jest zmniejszeniu produkcji wszystkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 roku. Każdy z nas może przyczynić się do zbliżenia do tego celu poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

Co dobrego możemy zrobić dla naszej planety już dzisiaj? Przede wszystkim nie zaśmiecać plastikami i tworzywami sztucznymi. A najprostszymi rozwiązaniami będą recykling i upcykling. 

  • Recykling polega na powtórnym wykorzystaniu odpadów. Możemy nadać nowe znaczenie i przeznaczenie użytym już raz produktom. Pamiętajmy, że największą część odpadów, które poddaje się recyklingowi stanowią śmieci z gospodarstw domowych. Ciekawy przykład: plastikowe butelki czy pojemniczki po śmietanie i jogurtach możemy wykorzystać ponownie np. w ogródku do rozsadzania kwiatków czy warzyw. Możemy też starannie posegregować odpady, bo plastikowe butelki przetwarza się np. na włókna do produkcji odzieży. 
  • Upcykling to proces polegający na powtórnym wykorzystaniu przedmiotów, na nadaniu nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom, zmianie ich funkcji, a bardzo często także i formy.
    W upcyklingu zużyte rzeczy możemy przekształcać ręcznie, poddawać renowacji, zachowując albo podnosząc wartość tego przedmiotu. Ciekawym przykładem jest wykorzystanie starych opon do stworzenia dekoracji ogrodowych lub butelek do tworzenia świeczników czy wazonów. Renowacja mebli. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia.

red. e.skowronska

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale: